Mobil İnternet Bankacılığı

            Mobil İnternet Bankacılığı

Teknolojinin ortaya çıkışı, tüm sektörlerde hizmetlerin hızlı ve doğru bir şekilde işlenmesini sağlamıştır. Bankalar, hizmet sunumlarını geliştirmek ve müşterilerine daha iyi hizmetler sunmak için teknolojiyi kullanmaya devam ediyor. Böyle bir örnek, hesap sahiplerinin kayıtlı mobil bağlantı üzerinden her zaman ve her yerde bankacılık faaliyetlerini yürütmelerine olanak tanıyan mobil internet bankacılığıdır. İnternet üzerinden bankalar.org adresi ile bilgiler edinebileceğiniz bazı konular aşağıdaki gibidir.

Mobil İnternet Bankacılığı nedir?

Bir banka veya herhangi bir finans kurumu tarafından müşterilere bir akıllı telefon veya tablet kullanarak uzaktan finansal işlemler yapmak için verilen hizmete mobil internet bankacılığı denmektedir. Banka, müşterilerine mobil bankacılık için genellikle uygulama adı verilen yazılımlar geliştirerek bankalarının hizmetlerini bu uygulama üzerinden sunmaktadır. Bu hizmet müşterilerine 24 saat açıktır. Mobil bankacılık, tüm işlemleri gerçekleştirmek için internetin cihaza bağlanmasını gerektirir. Mobil bankacılık uygulamaları özellikleri arasında, bir müşterinin hesabından başka bir hesaba para transferi, en son işlem listesi, elektronik faturaların ödenmesi ve fon transferi gibi bazı özellikler bulunmaktadır.

Mobil İnternet Bankacılığının Avantajları

 • Banka her zaman müşterilerine açıktır.
 • Müşteriler herhangi bir kesinti olmadan veya çok düşük miktarda kesinti ile para transferi yapabilir veya yatırım yapabilir.
 • Müşteriler, istedikleri bilgileri doğrudan e-posta yoluyla alıp kağıt israfının önüne geçmiş olur.
 • Müşteriler süper hızlı servisler alabilirler.
 • Banka, müşterilerinin tanıdık olmayan yerlerden gelen işlemler için sahtekarlıklara karşı güvenliğini sağlayan konuma dayalı hizmetler sunabilir.
 • Bankalar bazen müşterilerini mobil bankacılık uygulaması üzerinden işlem yaptıkları için puan veya indirim kuponları şeklinde ödüllendirir.
 • Mobil bankacılık uygulaması, işlemlerin gerçekleşmesi için müşterinin kayıtlı cep telefon numarasına tek seferlik mesaj göndermek gibi çok seviyeli güvenlik özelliğini yapılandırdığı için güvenlidir.

Mobil İnternet Bankacılığının Dezavantajları

 • Mobil bankacılık hizmeti yalnızca akıllı telefonu olan müşteriler tarafından kullanılabilir.
 • Hesap bilgileri cihazda saklanır.
 • Müşteriler, bilgisayar korsanları veya dolandırıcılar tarafından kişisel bilgilerini alabilmek için sahte mesajlar alabilir ve istenmeyen durumların meydana gelmesine yol açabilir.
 • Akıllı cihazınızın kaybedilmesi durumunda 3. şahısların eline geçen telefonunuzda rahatlıkla banka bilgilerinize ve diğer hassas bilgilerinize ulaşma riski bulunmaktadır.

Kaynak: https://www.bankalar.org/

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gta 5 indir